Spotkanie z o. Andrzejem Lachowskim OMI

25-go lutego bedziemy gościć na spotkaniu ojca Andrzeja Lachowskiego OMI, misjonarza z Kamerunu. (to dzis)

O. Andrzej Lachowski omi – Kamerun
Moja misja

Misja Poli w, której pracuje O. Andrzej położona jest pośród gór, w których to górach biorą początek wszystkie strumienie i rzeki przepływające przez dawny Kraj Doayo w Kamerunie Północnym.
„W Kamerunie w, którym od 1995 r. posługuję jako misjonarz jest już coraz więcej miejscowych księży”- mówi O. Andrzej. „To dobrze, że są miejscowe powołania, bo one są przyszłością Kościoła w Kamerunie. Oczywiście misjonarze są jeszcze wciąż potrzebni, zwłaszcza tam gdzie brakuje kapłanów. Przykładem może być tutaj diecezja Yokadouma, gdzie miejscowych powołań jest jeszcze niewiele”.
„Poli jest miasteczkiem, można powiedzieć, że jest takim centrum. Stacjonuje tutaj jednostka wojskowa i jest więzienie”.
„Misja prosperuje dobrze, jest rozwinięta, są różne grupy parafialne, które działają aktywnie. Oprócz pracy na miejscu jestem odpowiedzialny za 30 wspólnot chrześcijańskich znajdujących się w buszu. Aby dojechać do najdalej położonej wioski, muszę pokonać samochodem dystans 59 km.” jednocześnie wiele jest jeszcze wiosek znajdujących się w górach, gdzie ludzie wciąż wyznają religie tradycyjne. Misjonarz dociera do nich pieszo 2 razy w roku. Praca jest trudna gdyż ludzie nie znają języka francuskiego. Niełatwo znaleźć katechistę. Dlatego też wioski te są ciągle na etapie pierwszej ewangelizacji”. O. Andrzej wspomina o 6 studniach wykopanych na terenie jego parafii. Woda jest w Kamerunie Północnym skarbem i trzeba jej szukać głęboko w ziemi.

O. Andrzej Lachowski omi
Urodzony 29 września 1964 r. w Gorzowie Wielkopolskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1993 r. w Obrze. W latach 1993-94 pracował jako wikariusz w Poznaniu. Następnie przez rok przygotowywał się do wyjazdu na misje ucząc się języka francuskiego w Paryżu. W 1995 r. przybył do Kamerunu. Na początku pracował na misji Ndingtiré (1995-99). Potem przez pięć lat przebywał na misji w Madingrin (1999-2004). Od 2004 r. pracuje na misji Poli. W 2010 r. udaje się na roczny odpoczynek do Polski. O. Andrzej w czasie pobytu w Kamerunie pełnił także posługę wikariusza biskupiego diecezji Garua.

Zapraszamy wszystkich !!!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s